• HAYAT HOLDİNG

    Ufukların Ötesinde Bir HAYAT

    Daha iyi bir gelecek, yeryüzündeki herkesin eşit olanaklardan yararlandığı ve daha iyi yaşam koşullarına kavuştuğu, sürdürülebilir bir dünya ile mümkün olacak. Şimdi, HAYAT için, yaşama değer katan ürünlerle dünyanın en uzak yerlerindeki insanlara ulaşma ve ufukların ötesine geçme zamanı…

Hayat Dünyası

Hayat’ın 2005 yılında adım attığı Afrika, bugün topluluğun hedef pazarlarından birini oluşturuyor.

AFRİKAkıtasındaki ilk yatırımını 2005 yılında Cezayir’deki deterjan fabrikasıyla gerçekleştiren Hayat, büyük bir pazar potansiyeline sahip olan kıtadaki yatırımlarını bu tarihten sonra istikrarlı bir şekilde geliştirdi. Deterjan kategorisinde Bingo ve Test’in yanı sıra kadın bakım kategorisinde Molped, temizlik kağıtlarında ise Papia ve Familia gibi markalarıyla Cezayir’de başarılı sonuçlar elde eden Hayat, 2012 yılında Mısır’daki bebek bezi fabrikasını açtı ve Molfix markasını Mısırlı tüketicilerle buluşturdu. 2014 yılında Molfix Fas pazarına girdi. 2015’te Nijerya’da bebek bezi fabrikasını açarak, Molfix lansmanını gerçekleştiren Hayat, 2016’da Nijerya’da hijyen ve temizlik kâğıdı fabrikası ile Mısır’da kâğıt, non-woven ve esnek ambalaj fabrikalarını devreye aldı. 2019’da ise Kenya’da Molfix lansmanını gerçekleştirdi.

Afrika, rotasını gelecek vaat eden global pazarlara çeviren Hayat’ın odak noktalarından birini oluşturuyor. Kıtadaki birçok ülkede pazar lideri ya da ikincisi olan Hayat, hijyen alışkanlıklarını geliştirmek için gerçekleştirdiği yaygın farkındalık programları ile bugüne kadar birçok ödüle layık görüldü.

Hayat, Asya’daki varlığını hızlı adımlarla güçlendirerek kıtanın iki büyük oyuncusundan biri olmayı hedefliyor.

ASYAAsya, Hayat Holding’in küreselleşme yolculuğunda Afrika ile birlikte büyüme alanlarından birini oluşturuyor.

Merkez ofisi Türkiye’de bulunan Hayat Holding, Asya’daki ilk yatırımını 2011 yılında İran’da hijyenik ped ve bebek bezi fabrikası, 2013 yılında ise aynı ülkede temizlik kâğıdı fabrikasını açarak gerçekleştirdi. Bu yatırımları daha sonra Rusya’daki temizlik kâğıdı fabrikaları izledi. Halen Rusya’nın en büyük temizlik kağıtları üreticisi, Papia ve Familia markaları ile pazarın lider oyuncusu olan Hayat, Asya kıtasındaki ikinci yatırımını Pakistan’da bebek bezi üretimi ile gerçekleştirdi. Ülkedeki yatırımlara daha sonra temizlik kağıtları ve hijyenik ped eklendi. 2021 yılında Vietnam’da bebek bezi fabrikasının açılışını yapan, Malezya ve Tayland ofislerini kuran Hayat, ürünlerini bu büyük pazara ulaştırarak bulunduğu kategorilerde Asya’nın iki büyük oyuncusundan biri olmayı hedefliyor.

Kastamonu Entegre ise Rusya’daki ilk yatırımını 2014 yılında, MDF Tesisi ile gerçekleştirdi. 2016 yılında ikinci MDF hattını devreye alan Kastamonu, kapasite açısından dünyanın sayılı yatırımlarından biri olan ve çevre ödülüne layık görülen tesisteki üretimini, Rusya’nın yanı sıra komşu ülkelere ve Avrasya pazarına da sunuyor. Dünyada tek çatı altında üretim yapan en yüksek kapasiteli MDF tesislerinden biri olan Kastamonu Rusya, yıllık 1 milyon metreküp MDF üretim kapasitesi ile ülkenin en büyük MDF üreticisi konumunda yer alıyor. MDF ve parke ürün gruplarında Rusya’nın pazar lideri olan Kastamonu Entegre, aynı zamanda ülkede “Kalite Lideri” de seçildi.

Türkiye dışındaki yatırımlarını ağırlıkla Avrupa’da gerçekleştiren Kastamonu Entegre, bugün Avrupa’nın dört büyük ahşap bazlı panel üreticisinden biri.

AVRUPAHayat Holding’in yatırım yaptığı coğrafyalar arasında önemli bir yere sahip. Şirketin bu kıtadaki varlığı, Kastamonu ile Romanya’daki ilk yurtdışı yatırımını gerçekleştirdiği 1998 yılına kadar uzanıyor. Kastamonu, bu tarihten sonra Romanya’da birçok ek yatırım gerçekleştirirken, aynı zamanda Bulgaristan üretim tesislerini devreye aldı. 2017 yılında ise İtalya’nın üçüncü büyük yonga levha üreticisinin iki farklı tesisini satın alarak, mobilya sektörünün en önemli merkezi olarak kabul edilen ülkeye güçlü bir giriş yaptı.

Hayat Holding’in Avrupa’daki bir diğer yatırımı ise 2005 yılında Bosna-Hersek’te faaliyet gösteren Natron kağıt ve selüloz fabrikasının satın alınmasıyla gerçekleşti. Halen, Natron Hayat adıyla faaliyetlerine devam eden tesiste kahverengi selüloz ve ambalaj kağıdı üretimi yapılıyor.

Hayat Holding’in yurt dışı yatırımları, Kastamonu Entegre' nin stratejik pazarları arasında yer alan ABD’ye kadar uzanıyor.

AMERİKAAhşap bazlı panel sektöründe global bir oyuncu olan Kastamonu’nun en önemli tedarik kaynakları arasında Amerika yer alıyor. 2016 yılında odun yongası temini için Florida’da Kastamonu USA’yı kuran şirket, hammadde ihtiyacının bir bölümünü ABD’deki kendi şirketinden karşılayarak tedarik güvencesi sağlıyor.